ПРО ЕПАТАЖ

Posted on

Хто тільки не бавився у пісочниці епатажу. Навряд чи існують покоління, які обходилися без цього. Інколи мені здається, що епатаж у літературі – це така ж звичайна річ, як і весілля чи похорони людей.

Як соціокультурна поведінка чи усвідомлена авторська стратегія (і за умови наявності не менш добротного творчого матеріалу) він може дати дуже добрі результати: змінити суспільний статус митця, «де центрувавши» уявлення про нього як лише автора тексту. Зрозуміло, що література як «життя творів» уже змінилася, змінилися й інші види мистецтва. Це добре видно на театральному процесі, де учасниками «твору-дії» є не тільки актори, а й глядачі, живі тварини, мотоцикли, словом – усе, що бажає уява режисера.

З того часу, коли Віктор Неборак у київській залі промовив фундаментальне слово з трьох літер, минуло більше десятиліття. Зараз матюки на сцені – це еталон, але він не «детонує» нашу навкололітературну спільноту і від нього не підскакує тиск. Сьогодні, коли епатажем не займаються хіба тільки мертві, функціонально він перестав бути «пощечиной общественному вкусу» і трансформувався в автономний вид творчості, іншими словами, його креатив – це пошуково-експериментальні можливості уяви, мови, вираження.

Сексизм, бродіння гормонів, збочення, які увірвалися в нашу літературу та випинають із численних текстів, у мене особисто не викликають відразу чи засудження. Однак я усвідомлюю, що це є «дитячим лементом» у порівнянні з класикою, відвертість якої інколи приголомшує, попри те, що вона і натуралістично не демонструє «все й одразу».

Ми живемо в час внуків сексуальних революціонерів, і звісно ж, для нас це ще тривалий час буде «хворобою росту». Адже перші контркультурні тексти в нас з’явилися лише в останні роки радянської імперії. І свободу ми ще дуже довго відчуватимемо «захланно», «збуджено», «натуралістично» та «епатажно». Рівновага настане тоді, коли всім цим перенаситимось. Тому процес триває – нормальний і незворотній. Культура від цього тільки виграє.

2006 (З книги “Письмо з околиці”, 2010)

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s